Rezeň, v nemecky hovoriacich krajinách známy tiež ako šnicel (schnitzel), je obľúbeným pokrmom po celom svete. História tohto jedla je bohatá a siaha ďaleko do minulosti. Prvé zmienky o pokrmoch podobných rezňu pochádzajú už zo starovekého Ríma. Rimania pripravovali pokrmy z mäsa obaľovaného v chlebe a vyprážaného na oleji, čo je predchodca dnešného rezňa. V priebehu stredoveku sa podobné techniky varenia rozšírili po celej Európe.

Moderný rezeň, ako ho poznáme dnes, má svoje korene v rakúskej kuchyni. Wiener Schnitzel, čo je viedenský rezeň, je jedným z najznámejších pokrmov tohto typu. Tradičné Wiener Schnitzel je vyrobený z teľacieho mäsa, ktoré je obaľované v múke, vajíčku a strúhanke a potom vyprážené do zlatista. Podľa legendy bol rezeň do Viedne privezený v 19. storočí Maršalom Jozefom Radeckým z Talianska. Táto teória však nebola potvrdená a historici veria, že podobné recepty boli v Rakúsku známe už skôr. V 19. a 20. storočí sa rezeň rozšíril po celej Európe a stal sa súčasťou mnohých národných kuchýň. Každá krajina si prispôsobila receptúru podľa svojich tradícií a dostupných surovín.

V Česku a na Slovensku sa rezeň často pripravuje z bravčového alebo kuracieho mäsa a stal sa obľúbeným pokrmom najmä pri rodinných obedoch a oslavách. Dnes je rezeň populárny po celom svete a existuje mnoho jeho variantov. Niektoré z nich zahŕňajú rôzne mäsa (bravčové, kuracie, hovädzie) a rôzne metódy obaľovania (napr. s použitím rôznych druhov strúhanky alebo korenia).

Originálny viedenský rezeň musí byť vyrobený z teľacieho mäsa, inak sa nemôže oficiálne nazývať „Wiener Schnitzel“. Pokiaľ je vyrobený z iného mäsa, musí to byť špecifikované, napr. „Wiener Schnitzel vom Schwein“ (z bravčového mäsa). V Taliansku je podobným pokrmom Cotoletta alla Milanese, ktorá je často pripravovaná ako mäso s kosťou a vyprážaná na masle.

Obľúbenosť rezňa ako pokrmu spočíva nie len v jeho vynikajúcej chutí ale aj v jednoduchosti jeho prípravy. Recept a príprava sú nasledovné:

Ingrediencie:

4 plátky bravčovej kotlety alebo stehna (každý cca 150-200 g)
Soľ a korenie podľa chuti (prelinkovať na korenie)
2 vajcia
100 g hladkej múky
200 g strúhanky
200 - 300 ml bravčovej masti na vyprážanie

Postup:

Plátky mäsa umyte a osušte papierovými utierkami. Mäso jemne naklepte kuchynským tĺčikom na rezne, na tenšie plátky (cca 1 cm hrubé). Mäso môžete vložiť medzi dva kusy potravinárskej fólie alebo papiera na pečenie, aby sa pri klepaní nepoškodilo. Vo väčších gastro prevádzkach sa osvedčil automaticky lis na mäso, ktorý zvládne stovky kusov mäsa zlisovať vo veľmi krátkom čase a bez fyzickej námahy. Vylisované mäso osoľte a okoreňte oba strany podľa chuti.

Pripravte si tri taniere alebo plytké misky. Do prvej dajte hladkú múku, do druhej rozšľahané vajcia (môžete ich trochu osoliť a okoreniť) a do tretej strúhanku. Každý plátok mäsa najprv obaľte v múke, potom ponorte do rozšľahaných vajec a nakoniec obaľte v strúhanke. Uistite sa, že mäso je rovnomerne obalené vo všetkých vrstvách.

Na panvici zohrejte olej alebo masť na stredne vysokú teplotu. Množstvo tuku by malo byť dostatočné na to, aby rezne mohli voľne plávať. Keď je tuk dostatočne rozohriaty (môžete to skontrolovať malým kúskom strúhanky, ktorý by mal ihneď začať bublať), vložte rezne do panvice. Vypražte rezne do zlatista, približne 3-4 minúty z každej strany. Rezne by mali byť chrumkavé a mäso vo vnútri by malo byť dobre prepečené. Po usmažení rezne vyberte z panvice a nechajte ich odkvapkať na papierových utierkach, aby sa odstránil prebytočný tuk.

Rezne podávajte horúce. Tradične sa servírujú so zemiakovým šalátom, zemiakovou kašou, varenými zemiakmi alebo hranolkami. Ako príloha sa hodí aj čerstvý zeleninový šalát alebo kyslé uhorky.

Tipy:

- Rovnomerné obaľovanie: Uistite sa, že každá vrstva obalu je rovnomerná, aby bol rezeň chrumkavý a dobre prepečený.

- Teplota tuku: Správna teplota tuku je kľúčová. Pokiaľ je tuk príliš studený, rezne nasajú príliš veľa tuku a budú mastné. Pokiaľ je príliš horúci, môžu sa spáliť na povrchu, zatiaľ čo vo vnútri budú surové.

Rezeň má v mnohých kultúrach nielen kulinársky, ale aj kultúrny význam a je často spájaný s tradíciami a rodinnými stretnutiami. Rezeň je príkladom pokrmu, ktorý cez svoje jednoduché ingrediencie a prípravu získal chuťové poháriky ľudí po celom svete a stal sa symbolom pohodlného a chutného jedla.

Prajeme vám dobrú chuť!

Comments (0)

No comments at this moment