Friday, April 28, 2023 v: Články diváci: 155

Street food kontajnery a trucky

Ak je možné v súčasnej gastronómii hovoriť o skutočnom fenoméne, potom je to street food alebo pouličné stravovanie. Street food síce nie je už z podstaty žiadnou novinkou, pouličný predaj jedla bol úplne bežný už napríklad v staroveku, teraz ale zažíva tento štýl rýchleho občerstvenia celosvetovo priam renesanciu. Vyskúšať miestne špeciality priamo na ulici je jeden z najlepších spôsobov, ako pri cestovaní spoznať krajinu v ktorej sa nachádzate ešte lepšie a naplno nasať miestnu atmosféru.

Zabudnite na michelinské reštaurácie a ošumelé bistra z ktorých cítiť prepálený olej a kde dostanete maximálne hot dog a hranolky. Skutočný street food sa vyznačuje originálnymi receptúrami, kedy si každý „pouličný kuchár“ ladí svoje menu k dokonalosti a vy nemáte šancu nikdy ochutnať dve jedlá, ktoré chutia totožne a tým pádom sa stáva pouličné stravovanie svojim spôsobom objaviteľským zážitkom.

Street food - obľúbený burger

Ulice miest, jarmoky, trhy, festivaly, tam všade sa môžete stretnúť so street foodom všade vo svete ale aj u nás. Street food je tiež úžasný v tom, že poskytuje ideálnu platformu ako pre gastronomických začiatočníkov, tak aj pre skúsených matadorov, ktorým vyhovuje väčší kontakt so zákazníkmi, ale napríklad aj možnosť „kočovať“ a so svojím pohostinstvom stáť zakaždým niekde inde. Tým sa dostávame k najčastejším formám súčasného street foodu a tým sú food trucky, teda často menšie nákladné auto so skriňovou nadstavbou, ktorá vo vnútri disponuje gastro vybavením a je možné jedlo vo vnútri pripraviť a zároveň aj predávať. V okolí môžu byť rozmiestnené viac či menej improvizované stolíky na sedenie či státie, kde si môže zákazník svoje jedlo aj skonzumovať. Ďalším variantom sú food kontajnery, ktoré síce nie sú tak jednoducho mobilné ako food trucky, ale majú svoje svojrázne kúzlo.

Street food kontajner

Pre umiestnenie food kontajnera nie je potrebné mať stavebné povolenie a je možné ho postaviť takmer kdekoľvek. Pochopiteľne tu nehovoríme o ošúchaných lodných kontajneroch, ale o kontajnerochktoré sú na svoj účel špeciálne prispôsobené a môžu fungovať ako plnohodnotná kuchyňa. Zabudnúť však nesmieme ani na gastro vybavenie takýchto street foodových prevádzok. Základom sú klasické grily, konvektomaty, grily na všetkými veľmi obľúbený kebab a fritézy. Vzhľadom na množstvo zákazníkov, ktorí si radi odnesú jedlo so sebou sa môžu hodiť aj vákuové baličky spolu so špeciálnymi obalmi na pokrmy. Pokiaľ sa chystáte pustiť sa do úžasného dobrodružstva menom street food, tak sa rozhodne obráťte na nás a my Vám radi poradíme a pomôžeme Vám.

Komentáre

Zanechajte svoj komentár