Blog Masostroje

Tiramisu hriešne chutný talianska dezert

Tiramisu tento hriešne chutný taliansky dezert je populárny po celom svete. V každej oblasti Talianska sa však môžete stretnúť s mierne odlišnou ale chuťovo vyšperkovanou verziou tohto dezertu, na ktorej si zaručene pochutnáte. Tiramisu sa tvári ako dezert, ktorý musí mať obrovskú tradíciu. Ale pravda sa má tak, že o ňom pred rokom 1983 nie sú v literatúre žiadne zmienky. Podľa dohadov bolo tiramisu vymyslené v severnom Taliansku behom prvej svetové vojny. Ženy ho vraj pripravovali ako darček na rozlúčku pre svojich mužov, ktorí boli povolaní do boja.

today

Guláš a nielen maďarský

Slovo "guláš" pochádza z maďarského slova "gulyás," čo znamená pastier dobytka. V ich podaní šlo o hustú polievku s hromadou mäsa, cibule a mrkvy pripravovanou v kotlíku na ohni. Toto jedlo bolo praktické a výživné, ideálne na dlhé cesty s dobytkom. Pravý maďarský guláš obsahuje samozrejme papriku (do Maďarska sa dostala v 16. storočí), ktorá dodala guľášu jeho charakteristickú červenú farbu a špecifickú chuť. Tradične sa servíruje s bielym chlebom. V Česku a na Slovensku sa guláš často pripravuje so zemiakmi alebo knedľami a podáva sa ako hlavný chod.

today

Pečeňová paštéta - nestarnúca pochúťka

Čerstvý chlieb či rožok s bôčikovou alebo pečeňovou paštétou – vynárajú sa vám pri pomyslení na to spomienky na detstvo, na dlhé výlety, na akúkoľvek turistiku v dospelosti alebo rekreačnú prechádzku v zrelom veku, keď ste si takúto pochúťku poctivo zabalili so sebou do batoha? Alebo vám to pripomenulo tradičnú zabíjačku, ktoré ste zažili u babky a dedka na dedine, kde ste prvýkrát ochutnali najlepšiu pečeňovú paštétu? 

today

Ikonické belgické vafle

Doložiteľné zmienky o vafliach nájdeme už v starovekom Grécku. Reč nie je o vafliach ako ich poznáme dnes, ale o ceste, ktoré sa nepieklo a nesmažilo, ale opekalo sa z oboch strán. Vlastne išlo o variant plochých koláčov. Vylepšovania prípravy a chutí predchodcov vaflí z múky a vody, respektíve mlieka a potom aj z vajec sa ujali Belgičania a Holanďania.

today

Tradícia pitia kávy a jej príprava

Káva je dnes jedným z najrozšírenejších a najobľúbenejších nápojov na svete, ale jej cesta k popularite bola dlhá a spletitá.  Káva pochádza z Etiópie, kde bola objavená okolo 9. storočia. Jedna z najstarších a asi aj najznámejších historiek o objavení kávy rozpráva príbeh pastiera kôz Chaldiho, ktorý si počas ich pasenia na etiópskych pastvinách všimol, že keď kozy požierajú bobule istého kríka, sú nezvyčajne čulé a aktívne. Keď sa neskôr Chaldi podelil o svoje poznatky s miestnym opátom, ten dal z listov a bobúľ uvariť prvý kávový výluh a tak sa začala písať história kávy.

today

Maďarská klobása takzvaná Čabajka

História výroby maďarskej klobásy je bohatá a siaha hlboko do minulosti, kde sa snúbi tradícia, kultúra a kulinárske umenie Maďarska. Maďarské klobásy, známe ako "kolbász," sú významným prvkom maďarskej kuchyne a ich výroba siaha až do obdobia 9. storočia. Už vtedy boli rôzne druhy mäsa konzervované pomocou solenia a sušenia, čo sú techniky používané aj pri výrobe klobás.

today

Tradičný rezeň alebo šnicel, odkiaľ sa vzal?

Rezeň, v nemecky hovoriacich krajinách známy tiež ako šnicel (schnitzel), je obľúbeným pokrmom po celom svete. História tohto jedla je bohatá a siaha ďaleko do minulosti. Prvé zmienky o pokrmoch podobných rezňu pochádzajú už zo starovekého Ríma. Rimania pripravovali pokrmy z mäsa obaľovaného v chlebe a vyprážaného na oleji, čo je predchodca dnešného rezňa. V priebehu stredoveku sa podobné techniky varenia rozšírili po celej Európe.

today

Saláma Vysočina – overená klasika nielen na cesty

Saláma Vysočina je jednou z najznámejších a najobľúbenejších suchých salám v Českej republike a na Slovensku. Vznikla na príkaz „zhora“. Vtedajšie politické štruktúry si objednali salámu, ktorá mala byť českou alternatívou k maďarskému uheráku. Na trh bola prvýkrát oficiálne uvedená v roku 1967, ako trvanlivý saláma s dlhou dobou skladovania a vhodný na prepravu. Názov „Vysočina“ odkazuje na Českomoravskú vrchovinu, oblasť s dlhoročnou tradíciou v spracovaní mäsa.

today

Rezné dosky

Rezné dosky a nože môžeme smelo označiť za taký základný prvok každého mlynčeka či krájačky, pretože sú nevyhnutným komponentom pri činnosti, ku ktorej sú tieto stroje primárne určené, teda na mletie a krájanie mäsa. Kvalitná rezná doska by mala mäso spracovať účinne, ale zároveň šetrne a rôzne mäsové produkty vyžadujú aj špecifické spôsoby mletia alebo rezania.

today

Street food kontajnery a trucky

Ak je možné v súčasnej gastronómii hovoriť o skutočnom fenoméne, potom je to street food alebo pouličné stravovanie. Street food síce nie je už z podstaty žiadnou novinkou, pouličný predaj jedla bol úplne bežný už napríklad v staroveku, teraz ale zažíva tento štýl rýchleho občerstvenia celosvetovo priam renesanciu. Vyskúšať miestne špeciality priamo na ulici je jeden z najlepších spôsobov, ako pri cestovaní spoznať krajinu v ktorej sa nachádzate ešte lepšie a naplno nasať miestnu atmosféru.

today

Mleté mäso

Mletie je jedným z najklasickejších spôsobov spracovania mäsa a pomlieť sa dá v podstate „úplne všetko“. Mletému mäsu stačí pomerne kratšia doba tepelnej úpravy a niektoré druhy mletého mäsa (napríklad hovädzie) môžu byť konzumované aj v surovom stave. Nevýhodou je, že po pomletí sa masu skracuje trvanlivosť a býva tak náchylnejšia na napadnutie baktériami a znehodnocuje sa. K najbežnejšie využívaným druhom mletého mäsa patrí mleté bravčovéa hovädzie mäso a ich kombinácia v rôznom pomere. Pomerne bežne možno zohnať aj mleté hydinové mäso, ale aj napríklad zverinu.

today

Vákuové sáčky na varenie sous vide a vychytaný recept k tomu

Ako sme si už povedali v jednom z minulých článkov, tak vákuovanie je úžasná a pritom vcelku jednoduchá metóda, ktorá môže slúžiť v gastroinómii nielen na uchovávanie potravín, ale aj na špeciálnu metódu varenia, ktorá sa nazýva francúzskym výrazom „sous vide“ – čo neznamená nič iné ako „vo vákuu“.

today